Europejska Deklaracja Ekoturystyczna z Cieszyna

foto: Katarzyna Szczęśniak

29 marca 2023 r. w Cieszynie odbyła się konferencji pt. "KULTURA I NATURA. Społeczności lokalne dla dziedzictwa: dobre praktyki w Europie Środkowej". Idea Natury i Kultury została zaczerpnięta z dzieła pt. „Kultura a Natura” z 1913 roku autorstwa Jana Gwalberta Pawlikowskiego (1860–1939), wybitnego publicysty, ekonomisty i polityka, jednego z prekursorów ochrony przyrody w Polsce. Wybierając miejsce konferencji uznaliśmy, że w Cieszynie i na Śląsku Cieszyńskim wspaniale łączy się idea Kultury i Natury, a region inspiruje do działań dla ochrony dziedzictwa i rozwoju ekoturystyki.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 50 przedstawicieli organizacji społecznych, samorządów i przedsiębiorców z regionu Śląska Cieszyńskiego, Krainy Górnej Odry i całej Polski (przedstawiciele i przedstawicielki Akademii Partnerstwa) oraz Europy Środkowej – Czech, Słowacji, Węgier, Serbii i Ukrainy. Całość odbyła się w formie wykładów, wywiadów i debat z ciekawymi, inspirującymi osobami – twórcami i twórczyniami wyjątkowych pomysłów i projektów. Efektem konferencji było podpisanie środkowoeuropejskiej Deklaracji „Kultura i Natura – o roli ekoturystyki w ochronie i zachowaniu dziedzictwa” oraz Deklaracji o współpracy Cieszyńskiego Szlaku Wina ramach sieci Greenways.

Konferencji towarzyszył eko-study tour po regionie Śląska Cieszyńskiego oraz gminach Godów i Jastrzębie-Zdrój. Program wizyty studyjnej obejmował spotkania z liderami i liderkami inicjatyw na rzecz lokalnego dziedzictwa, takich jak: Żelazny Szlak Rowerowy, Przystań kajakowa Szymańcówka w Jastrzębiu-Zdroju, Dom Przyrodnika w Hażlachu oraz Cieszyński Szlak Wina z jego centrum w Pałacu w Kończycach Wielkich.

Organizatorzy: Fundusz Partnerstwa i Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej OLZA
Partnerzy: Stowarzyszenie Greenways Polska, Żelazny Szlak Rowerowy i Cieszyński Szlak Wina

Konferencja została realizowana w ramach projektu “Reclaim our Civil Space! („Odzyskajmy naszą obywatelską przestrzeń!”), w którym uczestniczą organizacje z Polski ,Węgier, Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii, Serbii oraz Norwegii. Projekt korzysta z dotacji w wysokości 1,8 mln EUR od
Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem Funduszu Grantów EOG i Norweskiego Funduszu Współpracy Regionalnej.