Wyprawy odkrywców (questy)

DSC07907_8_9_fotDominikaZarebaDSC07787_8_9_fotDominikaZareba

Wyprawy odkrywców - przygoda z wyobraźnią

Tekst: Karolina Likhtarovich

Przeżyć podróż w czasie i przestrzeni? Dowiedzieć się pasjonujących rzeczy, przy okazji bawiąc się i rozwiązując zagadki? Poznać bogactwo lokalnej przyrody, kultury i historii? To wszystko zapewniają wyprawy odkrywców -  questy!

Wyprawa odkrywców, czyli quest to edukacyjna gra terenowa, dzięki której w atrakcyjny i zajmujący sposób można poznać lokalne dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i historyczne. To rodzaj turystyki poznawczej z zagadkami.

Metoda tworzenia questów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (metoda The Valley Quest), a w Polsce z powodzeniem rozwija się od kilku lat. W każdym regionie naszego kraju można wziąć udział w tej zabawie, która promuje zdrowy styl życia i niezmotoryzowane środki transportu. Dlatego są questy piesze, rowerowe, kajakowe, konne, na narty biegowe - ale nie znajdziemy questów samochodowych czy motocyklowych.

Na czym polega ta gra?

Questy, czyli konkretne trasy edukacyjno-turystyczne, opracowane są w formie ulotek lub aplikacji mobilnych. Daną trasą przemierza się na podstawie wskazówek zawartych w wierszowanym tekście. Trzeba uważnie czytać wszystkie wskazówki i rozwiązywać zagadki, by nie zgubić trasy a na jej końcu odnaleźć ukryty skarb! Sam tekst questowy ułożony jest w ten sposób, że są zwrotki opowiadające dany temat oraz te, które mają zagadki i podpowiadają jak poruszać się w terenie.

Kto może korzystać z questów?

Wyprawy odkrywców przeznaczone są dla wszystkich ciekawych świata - nie tylko tego odległego, ale także bliskiego, „na wyciągnięcie ręki". Jako forma turystyki poznawczej i edukacji regionalnej polecane są zarówno mieszkańcom danej miejscowości, gminy, regionu, jak i turystom czy gościom. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej jest poznawać jakiś aspekt rzeczywistości poprzez osobiste doświadczenie, a wyprawy odkrówców zapewniają to w 100%! Dla dzieci i dorosłych, rodzin i grup wycieczkowych to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, łącząca przyjemne z pożytecznym, zdobywanie wiedzy z dobrą zabawą!

Na zielonych szlakach greenways także można przejść bądź przejechać trasy questowe. Opowiadają o lokalnej specyfice kulturowej, przyrodniczej lub historycznej danego miejsca.

Przykłady questów na zielonych szlakach greenways:

BURSZTYNOWY SZLAK GREENWAYS

http://questy.com.pl/pl/quests/273-z-zosia-po-kosminie.html?page=1

PODLASKI SZLAK BOCIANI

http://questy.com.pl/pl/quests/225-carska-bialowieza.html?page=1

http://questy.com.pl/pl/quests/219-dawne-bialowieskie-zawody.html?page=1