www.greenways.org.pl

Wyprawy odkrywców (questy)

QUESTING – PRZYGODA Z WYOBRAŹNIĄ

Tekst: Karolina Likhtarovich

Przeżyć podróż w czasie i przestrzeni? Dowiedzieć się pasjonujących rzeczy, przy okazji bawiąc się i rozwiązując zagadki? Poznać bogactwo lokalnej przyrody, kultury i historii? To wszystko zapewnia questing!

Questing, zwany także wyprawą odkrywców lub wyprawą po skarb, to edukacyjna gra terenowa. To metoda poznawania lokalnego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego, rodzaj turystyki poznawczej, z zagadkami.
Questing pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a w Polsce z powodzeniem rozwija się od kilku lat. W każdym regionie naszego kraju można wziąć udział w tej zabawie. Questing promuje zdrowy styl życia i niezmotoryzowane środki transportu, dlatego są questy piesze, rowerowe, kajakowe, konne, na narty biegowe – ale nie znajdziemy questów samochodowych czy motocyklowych.

Na czym polega questing?

Questy, czyli konkretne trasy edukacyjno-turystyczne, opracowane są w formie ulotek lub aplikacji mobilnych. Daną trasą przemierza się na podstawie wskazówek zawartych w wierszowanym tekście. Trzeba uważnie czytać wszystkie wskazówki i rozwiązywać zagadki, by nie zgubić trasy a na jej końcu odnaleźć ukryty skarb! Sam tekst questowy ułożony jest w ten sposób, że są zwrotki opowiadające dany temat oraz te, które mają zagadki i podpowiadają jak poruszać się w terenie.

Dla kogo jest questing?

Wyprawy odkrywców przeznaczone są dla wszystkich ciekawych świata – nie tylko tego odległego, ale także bliskiego, „na wyciągnięcie ręki”. Jako forma turystyki poznawczej i edukacji regionalnej polecane są zarówno mieszkańcom danej miejscowości, gminy, regionu, jak i turystom czy gościom. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej jest poznawać jakiś aspekt rzeczywistości poprzez osobiste doświadczenie, a questing zapewnia to w 100%! Dla dzieci i dorosłych, rodzin i grup wycieczkowych to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, łącząca przyjemne z pożytecznym, zdobywanie wiedzy z dobrą zabawą!

Na zielonych szlakach greenways także można przejść bądź przejechać trasy questowe. Opowiadają o lokalnej specyfice kulturowej, przyrodniczej lub historycznej danego miejsca.

Przykłady questów na zielonych szlakach greenways:

BURSZTYNOWY SZLAK GREENWAYS

http://www.zielonypierscien.pl/turystyka_z_zagadkami_-_questy_p_1072.html 

PODLASKI SZLAK BOCIANI

http://questy.com.pl/pl/quests/?i-province-id%5B%5D=10&i-title=&i-type=searchForm